top of page

Trädgårdsgruppen byggde pallkragar


I söndags var det blåsigt och hagel men vad gör väl det när vi nu äntligen fick börja bygga upp pallkragar till odling på Ingarö. Vi började med en gräsplätt, grenar, pallkragar, kogödsel och 60 säckar med jord. Med gemensamma krafter byggdes det och designades en lite plätt upp med pallkragar. Efter en stunds hårt arbete blev det gott med kaffe och smörgås som några av volontärerna ordnat.

Nu står de där redo att få ta emot frön och växter som kan gro och ge kraft och mat!

Nästa söndag kör vi vidare då kommer vi sätta upp nät runt området så att rådjuren inte kommer åt våra dyrgripar. Dessutom kommer de första fröna att sättas ner. Är du inte med i gruppen redan så är du varmt välkommen att haka på, bara att anmäla dig i bokningen:)!


21 visningar2 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

댓글 2개


alexander.ingster.hofgren
alexander.ingster.hofgren
2021년 5월 06일

Hurra! Här kommer en bild på vad vi planterat/kommer plantera

좋아요

Bra jobbat!

좋아요
bottom of page