top of page

Svenska kyrkans Julinsamling i samarbete med ACT

Gå gärna in och se filmen om insamlingen på https://vimeo.com/458859818

Bryt en tradition!

Det är hög tid att bryta skadliga traditioner som tvångsäktenskap, könsstympning och andra övergrepp som drabbar flickor bara för att de är flickor.


Den pågående coronakrisen innebär att ännu fler flickor och kvinnor utsätts. Arbetslöshet och social distansering leder till ökat våld i hemmet och fler unga flickor riskerar att giftas bort och bli gravida.

Att arbeta för att förändra kvinnors och flickors utsatta situation är en nyckel för att nå rättvisa och jämställda samhällen. Men det tar tid att förändra förtryckande strukturer och människor med makt ger den ogärna ifrån sig, trots att rättvis maktfördelning gynnar alla.​Tillsammans med våra samarbetspartner världen över kämpar vi för varje flickas rätt till god hälsa, värdighet och makt över sitt eget liv. ​

Om du vill vara med och bidra gå in på https://www.svenskakyrkan.se/act/julinsamlingen
7 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comentários


bottom of page